,

SEO’nun Temelleri – 9 : İhlaller ve Cezalar

seo-cezasi

Arama motorları ilk çıktıklarından beridir kullanıcılara en kaliteli siteleri göstermeye çalışırlar. Bunu yapmaya ilk başladıklarından beridir de bazı kişiler spam yöntemler ile kötü siteleri kaliteliymiş gibi göstererek arama motorlarını kandırmaya çalışırlar. Google ilk kez ortaya çıkınca bu numaraları sıkça yedi. Ancak dediğimiz gibi yeni yeni algoritmalar ile bu kandırıldığı noktaları teker teker ortadan kaldırdı ve kendini kandıran sitelere de Google’dan silmeye kadar varan cezalar verdi. Bu zamanda Google’ı kandırıp başarı elde etmek, bu işi düzgün yapıp başarı elde etmekten daha zordur. Ayrıca şüphe uyandıran her işlem ilerideki algoritma güncellemeleri için potansiyel bir ceza kaynağı olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca şüphe uyandıran işlemlerden uzak durun. Unutmayın Google sitenizden 10000’den fazla farklı türde sinyal alır ve bunların birisi yakalamasa birisi büyük ihtimalle şüpheli işlemleri yakalayacaktır.

Eksik İçerik: Başlığını koyduğunuz sayfa o başlıkla alakalı olmalı ve gerekli bilgiyi içermelidir. Eskiden çok ziyaretçi çekecek bir başlık seçilip alakasız bir içerik sunulurdu. Google bunu önlemek için Panda algoritmasını geliştirdi. Bu algoritma ile spam içerik taşıyan sitelere cezalar verildi.

Botlardan Gizleme: Önceki yazılarda söylediğimiz gibi arama motoru botları siteleri insanlar gibi görsel değil, kod olarak görürler. Bu durumdan yararlanmak isteyen bazı kişilerde botları IP vb. yöntemlerle tanıyıp onlara farklı sayfa, insanlara da farklı sayfa göstermek yoluna giderler. Ancak buna karşı da arama motorları önlem aldığı gibi bunun cezası da son derece serttir.

Alakasız ve Çok Sayıda Anahtar Kelime Kullanımı: Aynı alakasız site başlığı gibi, içerik ile alakasız ama çok ziyaretçi çekecek anahtar kelimeler eklenirdi sayfaya. Bu şekilde ziyaretçi çekilmeye çalışılırdı. Ancak buna da önlem alındı. Zaten bu yöntem çok kolay bir şekilde saptanabiliyor ve arama motorlarının gözünden kaçmıyor. Bu nedenle bunu uygulamamanız yararınıza olacaktır.

Gizli Link: Bu da son derece eski numaralardan birisidir. Sayfanın arka planı ile aynı renkte linkler verilerek, link alan siteye hit sağlanmaya çalışılırdı. Fakat arama motorları siteleri kod olarak gördüğünden bu numara pek bir işe yaramadı. Aynı zamanda bu şüpheli faaliyete giren siteler ceza alma durumuna geldi.

Korsan İçerik: Sitenizi Google’a eklerken okudunuz mu bilemiyorum ancak; sitenizde korsan içeriğe yer vermeyeceğinizi taahhüt edersiniz. Ancak bu şekilde sitenizi Google’a ekleyebilirsiniz. Ancak buna rağmen sitenizde korsan içerik paylaşırsanız, insanların korsan içerikleri şikayet etmesi için Google’ın bir iletişim kanalı vardır. Şikayet edilen korsan içerikler Google’dan kaldırılır ve o siteye ceza verilir.

Aşırı Reklam: Bazı sitelerde reklamdan içeriği göremezsiniz. Bu insanları bir şekilde kandırmaktır. Google bunun için Sayfa Düzeni Algoritmasını geliştirdi ve içeriğin sayfada görünürlüğünü bir faktör olarak aldı. Bu faktörde sınıfta kalan sitelere ceza verme durumu ortaya çıktı.

Ücretli Linkler: Reklamdan ayrı olarak bir siteden ücret ödeyerek link almanız yasaktır Google’ın gözünde, çünkü tüm bu link alma işleminin doğal olması gereklidir Google için. Doğallık konusunda son derece katıdır Google.  Ancak çoğu site de bunu çok belli etmeden uygulamaktadır ve işin açığı şu dönemde yakalamak da o kadar kolay değildir. Ancak dediğimiz gibi sürekli gelişen algoritmalar ile geçmişinizdeki ücretli linkler sonradan başınıza iş açabilir. Fakat Google yavaş yavaş Google News kayıtlı sitelerden tanıtım yazısı alındığını anlamış olacak ki bu linklerin etkisi düşürmüş durumda.

Spam Linkler: Link inşası programı vb. yazılımları sakın ama sakın kullanmayın. Kısa sürede çok sayıda ve kalitesiz linkler alıyorsanız bu size büyük ihtimalle ceza getirecektir. Otomatik yöntemlerle aldığınız linkler şüphe uyandırıcıdır. Zaten bu kalitesiz link kaynaklarının sitenize bir faydası olmayacağı gibi büyük ihtimalle de sitenize ceza getirecektir. Google bu spam linkleri uygulayan siteleri engellemek için Penguen algoritmasını geliştirmiştir.

Ücretli Daha Fazlası: Bir içeriğin belirli bir kısmını ücretsiz fakat fazlasını ücretli verebilirsiniz. Ancak daha fazlası için kullanıcıyı yönlendirmeden önce bu giden sayfanın ücretli olduğunu kesin şekilde belirtmeniz gerekir. Bu tür uygulamalar yaparken Google yönergelerini dikkatlice okumanız gerekir.

Daha fazla sayıda ceza mevcuttur, çünkü dediğimiz gibi sürekli gelişen ve sayısı artan algoritmalar mevcuttur. Bu cezalara maruz kalmamak için yapılacak temel şey doğal görünen SEO işlemleri yapmaktır.