, ,

SEO’nun Temelleri – 8 : Kişisellik ve Sosyal Ağlar

personality-seo

Arama motorları ilk çıktığında aynı aramayı yapan iki kişi daima aynı sonucu görürdü. Ancak bu durum artık değişti. Siz ve ben aynı arama terimlerini kullandığımız aramada aynı ülkede ve aynı dilde dahi farklı sonuçlar ile karşılaşırız. Bunun nedeni kişisel arama sonuç sayfalarının ortaya çıkmasıdır. Önceden yaptığınız aramalar ve sonucunda gittiğiniz siteler sizin sonraki aramalarınızı da etkileyecektir. Kişiselliğin bazı faktörleri vardır şimdi onlara göz atalım.

Ülke

Çok temel ve gerekli bir arama faktörüdür. Her ülkenin kendi dinamikleri ve özellikleri vardır. En alakalı sonucu getirmek adına bu faktörün sonuçlara etki etmesi şarttır. Örneğin ABD ve İngiltere ikisi birden İngilizce konuşmaktadır. Fakat İngiltere’de “football” şeklinde arama yapınca ülkemizde de en yaygın spor olan futbol ile alakalı sonuçlar çıkarken, ABD’de aynı aramayı yaparsanız o ülkenin en yaygın sporlarından birisi olan Amerikan Futbolu ile alakalı sonuçlar alırsınız.

Bölge

Bölge’de yine ülke gibi alakalı sonuç getirmek adına çok gereklidir. Örnek olarak diyelim ki ülke genelinde faaliyet gösteren bir Pizza zincirinin numarasını arıyorsunuz. İstanbul’da karşınıza çıkan sonuçlar ile Ankara’da çıkanlar birbirini tutmayacaktır. Her ilde kendi ile alakalı sonuçları gözlemleyeceksiniz. Bu da son derece mantıklı ve yerinde bir arama faktörüdür.

Kişisel Geçmiş

Her kişi kendi aramasını yapar ve bu arama geçmişi kişinin gelecekteki aramalarını da etkiler. Bu sadece sizin aramalarınızda geçerli ve işin açığı biraz karmalık bir sistemdir. Çok etkili olması için benzer aramalarda arama motorlarının sıralamalarına aykırı bir tıklama sırası yapmanız gerekir. Bu noktada arama motorları da sizin seçimlerinize göre bir sıralama ortaya çıkarmaya başlar.

Eğer bu aramaları yaparken aynı tarayıcıda sosyal medya hesaplarınız açıksa bu açık olan sosyal medya hesaplarınızda beğendiğiniz siteler arama ile alakalı ise arama sıralamasında pozitif etkilenecektir bu durumdan. Çok ince düşünülmüş bir şey ama küçük etkiler meydana getirebilecek bir özelliktir bu da.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarınız açıkken yaptığınız aramalarda sadece sizin beğenileriniz değil bu sosyal hesaplardaki çevrelerinizin beğenileri de etkili olur. Ancak bu etki sizin beğenilerinize göre son derece küçüktür. Sosyal ağların arama sonuçlarına etkisi giderek daha da artmaktadır. Sosyal hesaplardaki oylama ve puanlar arama motorları tarafından dikkate alınmaktadır.

sosyal-medya

Sosyal İtibar

Linkler için geçerli olan durum sosyal ağlarda da benzer özelliklere sahiptir. Sosyal medyada hesap açmak ücretsiz ve istediğiniz kadar hesap açabilirsiniz. Bu nedenle çok sayıda az etkileşime sahip hesap ile etkileşim yapmaktansa az sayıda ama çok göz önünde hesaplar ile etkileşim yapmak daha faydalı olacaktır.

Sitenizin mutlaka bir sosyal medya hesabı olmalıdır ve bunu sıkça kullanmalısınız. Sitenizin sosyal itibarını da yukarıda belirttiğimiz gibi oluşturursanız, bu sitenizin SEO’suna da olumlu etki yapacaktır.

Sosyal Paylaşımlar

Sitenizdeki içeriğin sosyal medya hesaplarında paylaşılabilir olması önemlidir. Bu özellik yok ise mutlaka bunu sitenize eklemelisiniz. İçeriklerinizin itibarlı sosyal hesaplardan paylaşılması SEO çalışmalarınıza katkıda bulunacaktır.