SEO’nun Temelleri – 7 : Linkler ve İnşası

link-ve-insasi

Link konusu SEO’nun belki de en çetrefilli alanıdır. Çünkü site için faktörlerin çoğunu Google kendisi açıklamaktadır. Bunun yanında en uygun link profili nasıl olmalıdır, bu sorunun kesin bir cevabı yoktur olsa bile sürekli değiştiğinden doğru kalmaz. Linkler sitenize başka sitelerde yer verilen köprülerdir. Yani bir sitede sizin sitenizin adresi verilir kısaca.

Google cezalarında en büyük payı link inşasını yanlış yapanlar alır. Google arama motorları arasında linkleri bir sıralama ölçütü olarak kullanan ilk arama motoru da değildi ancak bu linkleri analiz ederek bir kalite sırasına koyan ilk arama motoru oldu. Bu da onun başarısının en önemli aktörlerinden birisi oldu.

Kaliteli Link Nedir?

Gerçek hayattan örnek verecek olursak bir konu hakkında yardıma ihtiyacınız var örneğin hukuk ile alakalı. Her vatandaşın az çok hukuk bilgisi vardır ve olması gerekir. Sizin bu yardım alacağınız konuda aldığınız tavsiyelerin hepsi aynı güvenilirlikte olmaz sizin açınızdan.

Örneğin hukuk eğitimi almamış bir kişinin tavsiyelerinden ziyade hukuk fakültesi bitirmiş bir kişinin tavsiyelerine daha çok güvenirsiniz. Eğer alt konularda alacağınız yardım ceza hukuku ile alakalı ise bu konuda yıllardır çalışan avukattan alacağınız tavsiyeye güveniniz ile bir stajyerliğini yeni tamamlamış bir avukattan alacağınız tavsiyeye güveniniz bir olmaz. Linkler de bu “tavsiye” kaynaklarına göre değerlenir.

Kaliteli link, alanında uzman ve bir çok kişi tarafından ziyaret edilen kaliteli ve güvenilir sitelerden alınan linklerdir. Kaliteli linki görünce anlarsınız, alması zordur. Örneğin bir sitenin ana sayfasındaki linkin kalitesi ile alt sayfasındaki linkin kalitesi bir olmaz. Ayrıca bir siteden ilk aldığınız linkin sitenize etkisi ile o siteden aldığınız ikinci linkin sitenize etkisi de bir olmaz, bu etki daha düşer.Kendi alanınızda yayın yapan sitelerden aldığınız linkler sizin için daha değerli olur. Linklerin bir çok kalite faktörü vardır, bunların hepsine burada yer veremiyoruz.

Link Metni / Anchor Metin

Anchor metin linkleri verirken tıklanabilir olan metin kısmını tanımlar. Bunun önemi arama motorlarına anlaşılabilirlik oluşturmaktır. Buraya tıklayın tarzı link metinleri ile arama motorları o linki o sitenin sayfasına hangi özellikten dolayı verdiğinizi anlamaz. Ancak siz bir kitap adı ile bir kitap sitesine link verince, o kitap satışı için o siteyi önerdiğinizi anlar arama motorları. Link metinleri bu sebepten önemlidir.

Link metni dağılımı da doğal gözükmelidir. Bu nedenle bu konuyu da iyi ayarlamak gerekir. Sitenin adı en fazla link alan metin olmalıdır. Bunun tersi bir durum rekabete bağlı olarak sitenizi aşağılara çekebilir.

Link Sayısı

Link sayısı da yine link inşasında önemli olan unsurlardan birisidir. Bir siteden aldığınız ikinci link, ilkinden daha az etkiye sahip olacaktır. Üçüncü de ikinciden daha az etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle tek bir siteden çok fazla link almak yerine, farklı sitelerden az sayıda link almaya çalışın. Bu yöntem çok daha doğal bir görünüme sahiptir.

DoFollow / NoFollow Linkler

Bir siteye link verirken ona olan güveninizin de bir sınıflandırması vardır. Nofollow linkler ile bir siteye link verirsiniz ancak o siteye çok da güven duymadığınızı belirtirsiniz, bunun link giden sitenin SEO’suna etkisi diğer link türünden daha az olur. Bunun tersine link verdiğiniz siteye kesin olarak güveniyorsanız, bu tür linkler için de Dofollow yapı kullanabilirsiniz.

  • <a href=”http://www.site.com” rel=”nofollow”>link metni</a>
  • <a href=”http://www.site.com” rel=”dofollow”>link metni</a>

Kullanım şekilleri yukarıdaki gibidir. NodoFollow Crome ve Firefox eklentileri sayesinde sitenizde hangi link yapısını kullandığınızı kolaylıkla görebilirsiniz.

link-insasi

Link İnşası

Link inşası son derece zor ve uygulaması zor bir olaydır. Çünkü ne yapmanız gerektiğine dair bir kesinlik yoktur ortada. Önceli tecrübeler ve güvenilir varsayımlar ile hareket edersiniz. Link inşasında doğal görünmek son derece önemlidir. Eğer link inşa yönteminiz dışarıdan çok sırıtıyorsa, Google bunu anlayıp sitenize ceza verebilir. Aslında en iyi link edinme yöntemi olabildiğince farklı siteden öncelikle kendi alanınızda, az sayıda link almaktır. Bir siteden aşırı derecede fazla link almak size de diğer siteye de zarar verebilir. Link inşasında kullanılan link türlerin İngilizce’de yerleşmiş bazı isimleri vardır, bunları açıklayacağız.

Editorial Linkler: En değerli link türüdür bu üçlü içinde. İçeriğiniz kaliteli olduğu için farklı siteden sitenize verilen link türüdür. Yani bu konu hakkında bu siteye güveniyorum demenin dijital karşılığıdır.

Outreach Linkler: Bu link türü de ikinci en değerli olandır. Bu link türüne email tanıtımları, firma dizinleri veya ücretli tanıtım ile sağlanan linkler girer. Bu linkleri uygularken linkin gittiği içeriğe en uygun link metni seçmek oldukça önemlidir.

Non-Editorial Linkler: Bunlar en değersiz link grubudur ve en riskli olandır. Blog yoorumları ile veya da forumlar vasıtasıyla alınan linklerdir. Etkisi çok az olmakla birlikte rekabete bağlı olarak etkisi olabilir. Bir siteden çok fazla bu tarz link almak ise size ceza getirebilir.

Link inşasında olabildiğince fazla sayıda siteden link almak kilit noktadır. Ancak bu siteler öncelikle sizinle aynı alanda faaliyet gösteren siteler olmalıdır. Örneğin müşterilerinizden çözüm ortaklarımız vb. gibi bir sayfa ile size link vermelerini isteyebilirsiniz. Sektörel sayfaları kullanarak da link edinebilirsiniz.

Link edinme ile ilgili çok farklı yöntemler mevcuttur. Ancak bu sizin elinizde bitmektedir, sonucunda bu bir reklam kağıdı gibidir hangi konumlara asılacağı sizin yeteneğinize kalmıştır.