SEO’nun Temelleri – 6 : Otorite ve Güven

otorite-ve-guven

Otorite ve güven konusu biraz soyut olarak kafanızda canlanıyor muhtemelen ancak arama motorlarında bu iki etmeni kullanarak son derece somut sonuçlar sağlarlar. SEO’nun Temelleri yazı dizimizde ilk baştan beridir bazı sıralama ve başarı faktörlerinden bahsediyoruz. Aslında bu faktörler ile yaptığımız her SEO çalışması sitenin otorite ve güvenini etkiler. Şimdi bu konular hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verelim.

Otorite

Sitenizin yayın yaptığı bir alan veya sektör vardır muhakkak. Bunu bir sanayi endüstrisi olarak düşünürseniz; bazı şirketleri işini çok iyi yapar ve sektörde onların yaptığı işlerden kimsenin tereddütü olmaz. Örneğin bir inşaat şirketi düşünün, en zorlu inşaat projelerine katılıyor, köklü bir geçmişi var. Bu inşaat şirketi, inşaat alanında oldukça yüksek otoriteye sahip. Yine bu şirket farklı alanlara yatırım yapmak istiyor ve çevrim içi alışveriş sitesi projesi gerçekleştiriyor. Şimdi bu şirketin inşaat alanındaki otoritesinin, yeni çevrim içi pazarlama işindeki otoritesine kuşkusuz bir payı olacaktır. Ancak bu pay çok büyük olmayacaktır. Yani bu şirketin çevrim içi pazarlama konusunda yeterli otorite kazanması, yine bu sektördeki faaliyetleri sonucu olacaktır.

Web siteniz için bu durum benzerlik gösterecektir. Sizin bir kitap satışı yapan siteniz var diyelim ve bu alanda eskiden beridir yayın yapıyorsunuz, çok fazla ziyaretçiniz var. Kitap satışı konusunda yüksek otoriteye sahipsiniz. Birden indirimli sezon sonu ürünler satmaya başladınız. Sitenizin kitap satışı konusundaki otoritesi direk olarak indirimli sezon sonu ürünlerdeki satışa yansımayacaktır. Bunun kesinlikle etkisi olacaktır ancak tek başına yeterli olmayacaktır.

Arama motorlarında otoritenin bir çok ölçüsü vardır. Ancak bu ölçülerin çok az bir kısmını biliyoruz. Çünkü arama motorları otorite ve güven konusunda kapalı kutudurlar, sır vermezler. Ancak bir sitenin çok fazla ziyaretçi almak, sektördeki saygın sitelerden link almak ve etkili sosyal hesaplardan link almak gibi faktörler otoriteyi artıracaktır.

Güven

Güven konusunda arama motorları, arama motorlarını ve kullanıcıları kandırmaya çalışan siteleri tespit etmeye çalışır. Bu nedenle içeriğiniz arama terimi ile bağdaşmalıdır ve ceza sicili boş olmalıdır.

google-mekanizma

Bağdaşmak

Bu konu ziyaretçileri kandırmaya çalışanları betimlemek için kullanılır. Eskiden alakasız bir içerik, çok ilgi çeken bir arama teriminin başlığı yapılır ve ziyaretçi çekilirdi. Bugünde bazı anlık hit çeken konularda benzer durum yapılmaktadır.

Arama motorlarının temelinde kullanıcı memnuniyeti vardır ve bunu ihlal edenlere oldukça sert önlemler alırlar. Başlığını koyduğunuz içerik, o başlığı hak etmelidir. O konuda doyurucu içerik oluşturmalısınız. Google bunu Bounce Rate yani sekme oranı değimiz yöntem ile hesaplamaktadır. Sitenize gelen kişiler, bakıyorki konu alakasız hemen başka sitelere gidiyor yani sekiyorsa bu durum SEO sıralamanızı kötü etkileyecektir.

Yine sitenize gelen kişilerin sitenizde uzun zaman geçirmesi de oldukça önemlidir. Bu durum da sitenize artı puan kazandıracaktır. Kullanıcıların aktivitelerine göre Google onlar için bir güven puanı verir. Kullanıcılar siteleri akıllarında tutmaz ancak Google onların memnun kaldıkları ve çok vakit geçirdikleri siteleri veri merkezinde saklar ve o siteleri daha üst sıraya taşır. Google kısaca kullanıcıların için bir güvenli site listesi tutar ve onlara bu siteleri çıkartır.

Ceza Geçmişi

Bu konuda genelde arama motorlarını kandırmaya çalışanların betimlendiği konudur. Yukarıda belirttiğimiz gibi alakasız başlıklar ile içerik oluşturursanız da bir ceza yersiniz. Ancak ceza işlemi daha çok yanlış link inşası ile olur. Ceza yiyenlerin büyük çoğunluğu yanlış link inşası yaptığı için bu cezaları yemişlerdir.

Yanlış sitelerden, yanlış oranlarda ve yanlış şekilde link almak ceza almanıza neden olur. Bir kez ceza alınca her ne kadar bunları kaldırıp tekrar değerlendirme alsanız bile rekabete bağlı olarak tekrar ilk sıralarda yer almanız zor olacaktır. Bu nedenle SEO uzmanı seçerken dikkatli olmanız gerekir. Bir kez ceza almak demek siteniz için çok büyük riskler oluşturabilir.

Sitenizi hem otorite hem de güven açısından iyi hale getirmek için kullanıcı ve arama motorlarını kandıracak çalışmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.