SEO’nun Temelleri – 5 : HTML Yapısı

html-ve-seo

Şu an bu sayfayı okurken kodları değil, bu kodların yorumlanması sonucu oluşturulan görsel sayfayı görüyorsunuz. Sizin de bildiğinizi gibi internet sayfalarındaki tüm tasarımların arkasında bir kod vardır. Site Php, Asp veya farklı bir programlama dili ile yazılmış olabilir. Ancak bu programlama dilinin kendi içindeki çıktısı HTML olacaktır. Örneğin şu an sitemizde kullandığımız içerik yönetim sistemi Php ile kodlanmıştır, kodlama yapılırken HTML sayfalarının otomatik olarak nasıl oluşturulacağı kodlanmıştır. Yani direk olarak bu gördüğünüz sayfa bir HTML ara işlemi olmaksızın programlanamaz. Çünkü HTML internet programcılığının kalbi durumundadır.

Arama motoru botları da siteleri sizin gördüğünüz gibi görmezler. Bu botlar bir sayfaya gelince arka plandaki HTML sayfasını görürler. HTML etiketleri bu yüzden önemli bir yer tutar. Arama motoru botları HTML etiketleri kullanımı ile sayfanın ne ile alakalı olduğu, hangi konuda doyurucu bilgi vereceğini vaat ettiğini anlar. Buna göre bir sıralama işlemi uygular. Örneğin sizin bir rakibiniz ile SEO açısından her şeyiniz aynı(Ancak lafın gelişi olabilir tabii böyle bir durum.) ancak siz “X” konusuna sayfanızda H2 etiketi ile alt başlık olarak yer verdiniz, ancak rakibiniz bu konuya direk ana başlıkta yer verdi. İçeriğin nasıl oluşturulduğu da önemli olmakla birlikte, bu durumda rakibiniz bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü arama motoru botu gelince rakibin sayfasının tamamının o konu ile alakalı olduğunu ancak sizin sayfanızın alt başlığın kapsamı kadar olan bölümün konuyla alakalı olduğunu anlayacaktır.

Başlık Etiketleri

Başlıklar arama motorları için son derece önemlidir. İnternet gibi büyük bir deryada kaybolmamak için başlıklar kullanılır. Tüm yazı taransa bile başlıklar fikir verici olur. SEO’nun ülkemizde ilk kullanıldığı ve arama motorlarının fazla akıllı olmadığı zamanlar insanlar çok ziyaretçi çekecek sayfa adını çok da alakalı olmayan bir konuya giriyorlardı. Ancak buna kısa sürede önlem alındı. İnsanlar sayfanıza arama motorundan gelince, sayfada ne kadar kaldıklarını arama motoru biliyor. Bu nedenle siz sayfa başlığı ile alakasız bir içerik girdiğinizde insanların sayfaya girmesi ile çıkması bir olacaktır. Bu da süreklilik arz edince arama motoru durumu anlayıp sizi oldukça gerilere çekecek ve hatta ceza bile verebilecektir.

html-etiketleri

Başlık etiketlerinde yazacağınız şey, içerik ile uyumlu olmalıdır. Doyurucu bilgi verebileceğiniz içerikler ve buna uygun içerik adları oluşturmalısınız. İnsanlar sayfanıza gelince o konu hakkında tekrar araştırma gereği duymazsa, bu sizin için büyük bir başarı olacaktır.

Başlık etiketleri H1’den H6’ya kadar devam eden ve H1’in en önemli etiket olduğu yapılardır. Sitenizin sayfa başlığını otomatik olarak H1 etiketi ile vermesi gerekir. Sizin ise sayfa içeriğinde H2’den başlayarak alt başlıklar vermeniz gerekir.  Bu şekilde hem içeriğinizi bölümlendirmiş hem de yazının okunmasını kolaylaştırmış olursunuz ve daha düzenli olur.

Meta Açıklaması

Meta açıklamaları sayfada bulunan içerik hakkında bir özet bilgi verilen yerlerdir. Bu alandaki bilgiler arama motorlarındaki sonuç sayfalarında içerik adresinizin yer aldığı alanda görülür. Yani içerik başlığınız ve altında meta açıklamanız yer alır. Arama kelimeleri ile meta açıklamasının bazı kelimeleri aynı ise bu aynı kelimeler kalın karakterle gösterilir. Eğer siz bir meta açıklaması oluşturmazsanız, arama motoru otomatik olarak yazı içinden bir bölümü alır ve arama sonuç sayfasında gösterir.

Meta açıklamalarının iyi oluşturulması ve içeriği en iyi şekilde tanımlamış olması önemlidir. Ancak bu sitenizin üst sırada olması için ne kadar öneme sahiptir diye sorarsanız, bunun cevabı çok az hatta hiç olacaktır.

Meta açıklamaları bir sıralama faktörü değil ancak başarı faktörü olarak geçer. Sıralama faktörü, direk olarak sıralamanızı etkileyen faktörlerdir. Ancak başarı faktörü direk sıralamayı etkilemez ancak kullanıcılara daha iyi hizmet vermek yolu ile başarı sağlanır.

SEO için HTML kullanımının bir çok yöntemi vardır, daha fazlası için blog sayfamızı takipte kalın.