SEO’nun Temelleri – 4 : Site Mimarisi

SEO-web-content

Site içi faktörlere devam ediyoruz. Site mimarisi, web sitesinin genel teknik yapısını gösterir. Bu konuda Google’ın kesin önerileri vardır ve bunlara uygun bir mimari oluşturmak çok zor değildir. Bu nedenle çok fark oluşturan bir faktör değildir ancak kesinlikle uygulanması gerekir. Şimdi alt faktörlerine göz atalım:

Taranabilme

Taranabilme

Bu yazı serisinin ilk öğesinde belirttiğimiz gibi arama motorları sitenize botlar gönderir. Bu botlar sayfalarınızı tarar(crawl) ve ufak kopyalarını depolar(index). Bu indexler bir kitap gibi toplanır ve birisi arama yapınca bu kitapta bulunan indexler gösterilir. Eğer sayfanız veya siteniz bu kitapta yer almıyorsa, arama motorlarından ziyaretçi kazanamazlar.

Arama motoru botları her siteye göre değişen zaman aralıklarıyla tarama işlemi yapar. Bu aralık sitenin otoritesi ve içerik ekleme aralığına göre değişir. Örneğin bir haber sitesinin taranma hızı ile bir şirket sitesinin taranma hızı aynı olmaz. Şirket sitesi belki haftada bir içerik yayınlarken, haber sitesi belki de 10 dakikada bir içerik yayınlar.

Genel olarak içerik türlerinin büyük çoğunluğu taranabilir. Ancak Flash ve Java Script ile oluşturulan sitelerin içerikleri şu anlık taranamamaktadır. Bu nedenle bu türde yayın yapan sayfalar, arama motorlarında yer almazlar.

Sadeleştirmek / Kopya

Bir içerikten sadece bir sayfanız olmalıdır. Yani bir içerikte ufak değişiklikler yapıp daha sonra tekrar yayınlamak pek bir anlam ifade etmez ve hatta tüm sayfalarınıza SEO açısından zararlı olur.

content-is-king-bill-gates

Bir içeriğe sadece bir link ile ulaşılmalıdır. Bu duruma www konusu örnek teşkil etmektedir. www ile mi yoksa onsuz mu devam edeceğinizi belirleyip, tüm içeriklerinizi buna uygun şekilde düzenlemelisiniz. Kullanmayacağınız türden diğerine 301 yönlendirmeleri yapabilirsiniz.

Mobil Uyumu

Artık mobil cihazlardaki aramaların sayısı, masaüstü cihazlardakini geçmiş durumdadır. Bu nedenle arama motorları, mobil cihazlarda karmaşık duran siteleri sevmez. Ayrıca bu tür siteleri arama sonuçlarında, özellikle de mobil aramalarda üst sıraya koyması için bir neden yoktur.

Mobil uyumunu kolayca Google veya Bing üzerinden test edebilirsiniz, sitenizi mobil cihazlara uygun şekilde tasarlamak da çok zor değildir. Artık çoğu tasarımcı buna uygun tasarımlar oluşturmaktadır.

Diğerleri

Site hızı, yine site mimarisi için önemli bir faktördür. Siteniz çok absürd şekilde yavaş ise zaten arama motorlarında üst sıraya çıksanız bile kullanıcılar hemen sitenizi terk edecektir. Ancak rakiplerinize göre hızlı bir siteniz var ise, bu size ufak bir avantaj sağlayacaktır.

Alan adı da küçük etkiye sahip faktörlerden birisidir. Hedef anahtar kelime ile alakalı bir alan adı faydalı olabileceği gibi çok da şart değildir çünkü bu olmadan da başarı sağlanabilir.

HTTPS sunucuları ile çalışan siteler de yine buna sahip olmayan sitelere göre küçük bir avantaja sahiptir.

Bunların dışında bir çok site mimarisi ile alakalı faktör vardır ancak bu yazıda en önemli olanlarından bahsedilmiştir.