,

SEO’nun Temelleri – 3 : İçerik

seonun-temelleri-icerik

SEO sitelerinin çoğunda “Content is king.” ifadesini yani “İçerik kraldır.” metnini görebilirsiniz. Bunun nedeni aslında doğal SEO’nun tam olarak içerikten başladığıdır. Siz ancak ve ancak kaliteli içerik oluşturursanız insanlar sitenize girdikten sonra sitenizi dışarıda paylaşma gereği duyarlar ve başka birileri daha sitenize gelir ve bu döngü bu şekilde devam eder. Doğal olarak ziyaretçi sayınızın ve sıralamanızın yükselmesi bu şekilde olur. Ancak eğer ki içeriğiniz iyi değilse, site dışı faktörler ile bir şekilde insanları sitenize çekseniz bile insanların sitenizde kaldığı süre az olduğu için tekrar bir gerileme yaşarsınız.

Kaliteli içerik tüm SEO çalışmalarınızın sonuç vermesi adına en önemli etkenlerden birisidir. Sizin tüm SEO çalışmalarınız sonucunda kazandığınız ziyaretçileriniz hemen sitenizi terk ederse, bu çalışamalarınız boşa gitmiş olacaktır. Bunun yanında kaliteli içerik hazırlayarak kendinize bir kitle oluşturabilir ve SEO’ya eskisi kadar fazla emek harcamak zorunda kalmayabilirsiniz. Çünkü ne kadar çok insan sitenizi beğenir ve daha çok vakit geçirirse, Google o kadar çok sitenize güvenir ve sitenizi ön sıralara yerleştirir.

Anahtar Kelime

seonun-temelleri

Anahtar kelime araştırması SEO çalışmalarının en başında yapılır. Hangi kelimenin ne kadar arandığı belirlidir .Bu nedenle yaptığınız işi insanların nasıl aradığını kolayca öğrenebilirsiniz. Anahtar kelime araştırması ile hangi hedefe yönelmeniz gerektiğini kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri doğru şekilde kullanmak gerekir. Çok fazla anahtar kelime kullanmak, spam olarak nitelendirilir. Bunun yanında anahtar kelimelere çok yönelik çalışmak da son güncellemeler ile gereksiz bir hal almıştır. Yayın yapılan alanda otoriter olmak önemli bir hal almıştır. Ancak yine de anahtar kelime araştırması yapılması gereken bir SEO uygulamasıdır.

İçerik Tazeliği

seonun-temelleri-icerik

Güncel içerikler, eskilerine göre daha şanslıdır. Normal olan budur çünkü, güncel içeriğin daha güncel bilgiler içerdiği düşünülür. Ancak bu demek değildir ki yeni içerik her türlü eskiyi geçer. Bu da bir faktördür ve etkisi sınırlı miktardadır.

İçeriğin güncelliğinin öneminin arttığı bazı durumlar da mevcuttur. Diyelim ki bir arama terimi zaman içinde süregelen aranma miktarını kısa bir süre dilimi içinde büyük miktarda artırdı. Bu durumda bu konu hakkındaki içerikler için güncel olma durumu daha etkili olur. (Mesela Türkiyedeki miili maçlarla alakalı aşırı haber yoğunluğu nedeniyle haber sitelerinin birinci sıralarda çıkması gibi.)

Dikey ve Yatay Arama

Aramalar artık çok farklı türlerde yapılabiliyor. Örneğin sadece resim, video veya haber arayabiliyorsunuz. İşte bu şekilde tek türde yapılan aramalara dikey arama denir.

Bunun yanında bunların tümünde yaptığınız arama ise yatay aramadır. Bunları Google’ın arama kutusunun altında kolayca görebilirsiniz.

icerik-1

Direk Cevaplar

Google’a bir soru sorduğunuzda veya bir terim yazdığınızda en üstte direk onun cevabını görebilirsiniz. Buna bilgi kutucuğu denilebilir. Bu bilgi kutucuğunda genelde Wikipedia tabanlı içerikler yer alır. Ancak gerekli standartlarda içerik üreten diğer sitelerinde bu bilgi kutucuklarında yer aldığını zaman zaman görebiliyoruz.

Bir sitenin bu bilgi kutucuğunda yer alması için, yapılan sorgu hakkındaki içeriklerinin ziyaretçileri memnun etmesi gerekir. Ziyaretçilerin beklentisini karşılayan ve gerekli formatta hazırlanan içerikler ile bilgi kutucuğunda yer alabilirsiniz.

Son olarak….

content-is-king-bill-gates