SEO’nun Temelleri – 2 : Arama Motorlarında Sıralama Faktörleri

Arama-Motorlarinda-Siralama-Faktorleri

Arama Motorlarında Sıralama Faktörleri ; Arama motorları siteleri sıralarken bazı başar faktörlerine göre sıralama yaparlar. Bu faktörlerin bazılarını Google, Bing gibi arama motorları açıklarlar. Bu açıklanan faktörler genelde site içi SEO faktörlerinden bazıları olur. Bu açıklamalar da nasıl kullanıcılar için daha faydalı internet siteleri oluşturulur ve hedefler ne olmalıdır, bu sorulara dair olur.

Arama motorları hiç bir zaman sıralama faktörlerinin tümünü açıklamaz. Çünkü Black Hat SEO dediğimiz, arama motoru sonuçlarını manüple etmeye yönelik uygulamalara maruz kalmak istemezler. Google ilk çıktığında sayfa arka planı ile aynı renkte anahtar kelimeler ile sayfayı doldurup, ilk sıralarda çıkmak mümkündü. Ancak bu Black Hat yöntem anlaşıldığı gibi Google tarafından önlem alındı ve bunu uygulayan sitelere ceza verildi. Bilinen faktörler manüple edilmeye çalışılacağı için arama motorları sadece iyi bir hedef teşkil edecek faktörleri yayınlar. Yayınlanmayan diğer faktörler ise SEO uzmanları tarafından deneme yanılma ve  analiz yazılım veya yöntemleriyle belirlenmeye çalışılır.

Arama motorlarında sıralama faktörlerini 3 grupta toplayabiliriz:

  • Site İçi Faktörler
  • Site Dışı Faktörler
  • İhlaller

Bu gruplar çok fazla sayıda alt gruba sahiptir. Bilinen ve bilinmeyen bir çok faktör arama sonuçlarını etkiler.

Arama motorlarında tüm bu faktörler farklı etkiye sahiptir ve tüm faktörlerin etki toplamına göre siteler sıralanır. Yani bir faktörde rakiplerinizden çok iyisiniz diye ilk sıraya yerleşeceksiniz diye bir kaide yoktur. Bunun yanında her faktöre eşit miktarda çalışmanız da çok beklediğiniz gibi bir sonuç getirmeyecektir, bazı daha önemli faktöre daha fazla çalışmanız daha istenen sonuçlar getirecektir. Bu faktörlerin hapsini bir parametre olarak düşünebilirsiniz; bu parametrelerin her biri farklı bir katsayıya sahiptir ve bu katsayılar pozitif olabileceği gibi negatif de olabilir. Tüm bu parametrelerin toplamı sizin o aramadaki sıralamanızı oluşturur.

Site İçi Faktörler

Arama-Motorlarinda-Siralama-Faktorleri

Site içi faktörler, tamamen sizin siteyi nasıl oluşturduğunuz ile alakalı olan faktörlerdir. Örneğin arama botları sitenize erişebiliyor mu, içerikleriniz gerekli alt başlıklara ayrılmış mı, özgün içerik mi vb. gibi faktörler site içi faktörlerdir. Bu faktörlerin çoğunu Google’ın yayınladığı başarı faktörlerinden bulabilirsiniz. Bunlar gayet açık şekilde belirtilen faktörlerdir, büyük çoğunluk uygular. Bu nedenle rakiplerinizden geride kalmamak adına kesinlikle bu faktörleri uygulamalısınız. Ancak bunları herkes uyguladığı için rakiplerinize buradan fark atmanız zordur. Sadece çok kaliteli içerikler üretirseniz, bu şekilde bu kategorideki faktörlerden en iyi şekilde yararlanmış olursunuz.

Site Dışı Faktörler

site dışı faktörler

Site dışı faktörler, siteniz içinde müdahale edemediğiniz faktörlerdir. İlk akla link yapısı gelir. İçeriğiniz veya sitenize ne kadar çok siteden link verilirse o kadar kaliteli içeriğiniz vardır gibi düşünülebilir kabaca. Bunun yanında link konusu son derece riskli bir konudur. Yanlış link inşası yapan kişiler çok defa Google tarafından cezalandırılmıştır. Burada bir link inşasını yanlış yapan şey doğal gözükmemesidir. Doğal gözükmeyen her şey zaten ihlaldir ve risk taşır.

İhlaller

Bir SEO uygulamasını ihlal diye nitelendiren özelliği doğal gözükmemesidir. Örneğin sizin bir sitenin her sayfasından link almanız pek tabii doğal değildir. Bu doğal olmayan uygulamalar sitenizin o kelimedeki rekabete bağlı olarak üst sıralara çıkmasına engel olabilir. bunun yanında spam ve black hat gibi yöntemler ise tamamen sitenin arama motoru sonuçlarından kaldırılmasına neden olabilir.

blackhat-seo

SEO uzmanlığı her geçen gün daha da zorlaşıyor. Çünkü her geçen gün yeni bir faktör ortaya çıkıyor. Tüm bu SEO uygulamalarında ölçüyü kaçırmamak oldukça önemlidir. Aksi takdirde SEO’ya başlamadan olunan noktanın daha gerisine gidilebilir ve Google bir siteye ceza verdikten sonra o sitenin çok üst sıralarda yer alması çok zor olabilir. Tabi tüm bu ifadeler hedef arama terimlerindeki rekabet durumuna göre değişkenlik gösterebilir.