SEO’nun Temelleri – 1: Arama Motoru Nedir ve Nasıl Çalışır?

google-crawl

Arama Motoru Nedir ve Nasıl Çalışır? Arama motorları, internet üzerinde bulunan tüm sitelerde arama yapma imkanı sunan yapılardır. İnternet ilk çıktığında yeni siteler için çok da işlevsel değildi, çünkü ortada başarılı bir arama motoru yoktu. Arama motoru doğru çalışmayınca insanlar yaptıkları aramalar sonucunda girdikleri sitelerin kalitesiz olduğunu görüyor ve internete olan güven gerekli seviyeye taşınamıyordu. Google ile ilk defa bugüne göre daha az başarılı bir arama motoru uygulaması başladı ve internet de bununla birlikte daha hızlı gelişmeye başladı.

Arama motoru nasıl çalışır?

Arama motoru nasıl çalışır?

Arama motorlarının çalışması için ilk olarak siteleri ve içerikleri bilmesi gerekir. İnternet üzerindeki tüm içerikleri otomatik gönderilen botlar(örümcek, böcek de denilir) ile alınır. Arama motorları daha sonra bu öğrendiği içerikleri, kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarında gösterir. Arama motorunun temel iki görevi bunlardır.

Tarama ve Toplama

Tarama kısmında belirtmemiz gereken terimler vardır.

google crawlCrawl: Crawl kelimesinin dilimizde yerleşmiş bir karşılığı yoktur. Crawl işlemi kabaca internetin bir haritasını çıkarma işlemidir. Crawl ile arama motorları sitenize gelir ve sitenizdeki içeriklerin işini yarayacağı kadar kısmını alıp kendi sunucularında depo eder.

Bu noktadan bakıldığında crawl işlemi arama motorlarının kullanıcılara sunacağı bilgiyi toplama kısmıdır. Crawl işleminde bu sitelere gidip bilgi alma işlemini botlar yaparlar. Bu nedenle sitelerin botların erişimine izin verecek teknik özellikleri sağlaması gerekir. Aksi takdirde site içeriği arama motorlarında yer almaz. Mesela : Robots.txt engellemesi gibi

İndex: İndex kelimesinin de buradaki kullanımı için oturmuş bir Türkçe karşılık yoktur. İndex işlemi crawl ile toplanan sayfa ve sitelerin arama motorlarında görünmesi işlemidir. Bir sayfa index aldıktan sonra arama motoru sorgularının sonuçlarında kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Bir sitenin index alıp almadığını arama motoru sorgu kutusunu site:içerikadresi.com şeklinde bir sorgu yaparak öğrenebilirsiniz.

Sonuç Sağlamak

seo başarı sağlamak

Tarama ve toplama işlemi ile içerikler arama motorlarının veri tabanlarına eklenmiş olur. Bundan sonra ise arama yapan kullanıcılara doğru bir öncelik ile bu sayfaları sunmanın sırası gelir. Google’ın farkını ortaya koyduğu kısım bu kısımdır. Zaten her arama motoru tüm interneti tarama ve veri tabanına gerekli kısımlarını ekleme işlemini yapmaktadır. Önemli olan arama yapan kullanıcılara otomatik olarak aradıkları şey ile alakalı en kaliteli içerikleri sırasıyla ortaya koymaktır.

Arama motorları bir arama yapılınca bir çok faktöre göre sonuçları kullanıcının karşısına sunar. Burada temel olan kural arama yapılan alandaki otoriter siteler daha ön sıralarda yer alır.

Burada kullanılan otorite nedir?

otoriter site

Otorite, arama motorlarınca bir sitenin yayın yaptığı alanlardaki uzmanlık seviyesi için verilen derecedir. Yani bir alanda ne kadar otoriter iseniz, o alandaki arama sonuçlarında daha üst sırada çıkarsınız.

Google artık kullanıcıları sonuç sağlarken otoritenin yanında kişisel verileri de kullanmaktadır. Yani arama yaptığınız bölge, daha önceki aramalarınızda yaptığınız işlemler gibi birçok veri de sonuçları sağlarken kullanılmaktadır.

Özetle arama motorları tüm interneti tarar ve bunları arama yapan kişilere, aramaları ile en alakalı ve en kaliteli içerikleri sıralayarak sunar. Arama motorlarının temel işlevi budur. Ancak bunları yaparken neleri dikkate alır, bunlar SEO uzmanları için önemlidir. Daha fazlası için blog sayfamızı takip edin.