SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, Search Engine Optimization açılımına sahiptir, yani aramam motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir dilimizde. Bu terimin sektörde yaygın kullanım adı SEO olarak şekillenmiştir. Bu nedenle biz de yazılarımızda bu adı kullanıyoruz. Bu terim kısaca arama motorlarında belirtilen aramalarda üst sıralara çıkmak için yapılan işlemler bütününe karşılık gelir.

Arama motorlarında üst sırada olmak demek yaptığınız işi internette aratan kişilerin ilk olarak sizi bulması demektir. Bu da günümüzde mobil cihazlarında gelişimi ile çok büyük bir tanıtım olanağı olmuştur. Bu konuda öncelikle bir hedef belirleme gerekir. Hedef belirli “anahtar kelime” grubudur. Anahtar kelime, arama motorlarında arama kutucuğuna yazılan kelimelerdir. Yani bir kitap sitesi için anahtar kelime “kitap satın al” olabilir.

Hedef ve Plan Belirleme

SEO Hedef ve Plan Belirleme

Hedefler bir SEO çalışması için son derece büyük öneme sahiptir. Çünkü çalışmaların büyük bölümü bu hedeflere endeksli olarak yürütülecektir. Google’ın bize sağladığı imkanlar ile hangi anahtar kelimenin ne kadar aratıldığını görebiliyor, diğer anahtar kelimeler ile karşılaştırabiliyoruz. Bu şekilde yapılan iş ile alakalı en çok ziyaretçiyi getirecek arama terimlerini seçebiliyoruz.

Bu hedefleri belirlerken sitenin durumu büyük öneme sahiptir. Mevcut kurumsal siteniz üzerinden SEO çalışması mümkün olabilirken, yeni bir site açmak da gerekebilir. Kurumsal siteniz az sayıda içeriğe sahip olduğu için bu çalışmalarda fazla verim vermez ama eğer kurumsal sitenize bir blog açmak isterseniz bu faydalı olabilir. Bunun yanında hedef anahtar kelime ile iyi uyuma sahip yeni bir alan adı yeni bir blog açıp, iletişim bilgilerine şirketin ulaşım kanallarını yazabiliriz. Bunun dışında e-ticaret siteleri için yeni bir site açma durumuna pek gerek duyulmaz, çünkü bu sitelerin içerik sayısı genelde fazla ve yeterli seviyede olur.

Bu aşama geçildikten sonra SEO hizmetinin bir planı oluşturulur. Bunun için kullanılacak sitenin detaylı analizi ve hedeflenen anahtar kelime grubu içinde bir rekabet analizi yapılır. O kelime grubundaki rekabete bağlı olarak hedefe ulaşma planı oluşturulur. Her ay rapor oluşturularak kısa süreli ilerleme ve yapılan işler rapor edilir.

Neden bir SEO Uzmanı yardımı almak gerekir?

SEO Uzmanı

Arama motoru optimizasyonu hizmeti çok değişken dinamikleri olan bir hizmettir. Ülkemizde ilk adı duyulduğu zamanlar son derece kolaydı çünkü rekabet çok azdı. Ancak şu an herkes bu alana gözünü dikmiş durumdadır. Arama motorları da ilk çıktıkları zamanki gibi “saf” değil, çok karmaşık algoritmalar geliştirerek gerçek kaliteli siteleri tanımaya ve sıralamaya çalışmaktadır.

Arama motorları sitelerinizi sıralamak için algoritmalar kullanmaktadır. Her algoritma sitenize farklı açıdan bakar. Birisi içerik kalitenize bakar, diğeri edindiğiniz linklerin yapısına, diğeri sosyal olarak inceler. Burada örneklediğimizden çok daha fazla sayıda algoritma vardır.

Google ilk oluşturulduğu zaman sonuçları manüpüle edici ve arama motorunu kandıran bir çok uygulama mevcuttu ve çok yaygındı. Google ise geliştirdiği bu algoritmalar ile sürekli bu türden siteleri yakaladı ve cezalandırdı. Örneğin çok yapılan bir hata link alanında yapılır. Link konusu arama motoru optimizasyonunun en riskli alanıdır. Doğru yapılması için çok sayıda kriter vardır ve zordur. Yanlış yapılınca geri sıralamalar elde edilir ancak çok çok yanlış uygulamalar ceza getirebilir.  Bu konuda bir örnek verirsek sitenize bir günde 100 adet link aldınız ancak sitenize o gün gelen kişi bu sayıdan az, üstelik ortalama günlük ziyaretçi sayınızda bu sayıdan az. Linkleri dışarıda sizi öven kişiler olarak düşünebilirsiniz. Bu durumda dükkanınızı dışarıda o gün 100 yeni kişi övüyor ancak dükkanınıza o gün 10 kişi gelmiş. Çok mantıksız duruyor değil mi? İşte Google bu durumu hemen tanımlar ve bunu uygulayan sitelere ya ceza verir ya da arka sıralara yerleştirir.

SEO Uzmanı ceza almamak adına büyük öneme sahiptir. Çünkü yanlış yapılan SEO çalışması siteyi çalışma yapılmadan önceki yerinden de çok çok geriye götürebilir. Google kendini kandırmaya çalışan sitelere Google’dan silmeye kadar giden cezalar uygulamaktadır. Yapılan SEO çalışmasının bu türden bir izlenim bırakmaması adına bu işi uzmanına yaptırmak son derece önemlidir.

Seçimi neye göre yapmak gerekir?

seo-sirketi-secimi

SEO konusunda yarım alacağınız uzmanı seçerken dikkatli olmak gerekir. Bu konuda bilinir bir sertifika vb. belge söz konusu değildir. Ancak bu işi yapan kişilerin referans ve tutumları size seçimde yardımcı olacaktır. Bu işi çok sayıda kişi ile yapanlar elbette referansları ile inandırıcı olacaktır.

Kişilerin analiz yapmadan sizlere büyük sözler vermesine sakın kanmayın. Örneğin Google veritabanında üniversite siteleri büyük önceliğe sahiptir. Siz böyle bir durumda eğer siteniz çok eski veya çok fazla kullanıcıya sahip bir topluluk sitesi değilse, “bilgisayar mühendisliği” kelimesinde ilk sayfaya gelmek için çok fazla emek harcamak zorunda kalırsınız. Bu nedenle rekabet analizi çok önemlidir, ayakları yere basan bir plan oluşturmak bizim temel amacımızdır. SEO işi sürekli bir danışmanlık gerektirir. Eğer birileri size ilk sayfaya getiririm bir şey yapmadan da sürekli orada durur diyorsa yine bu da gerçeği yansıtmayacaktır. Çünkü arama motorları algoritmaları da sürekli olarak değişmektedir.

Tüm bunları düşünerek iyi bir SEO hizmeti almak için bizimle iletişime geçmeniz faydanıza olacaktır. Gerçekçi ve profesyonel bakış açımız ile sizlere de hayal ettiğiniz müşteri potansiyelini sağlamak adına elimizden geleni yapacağımızdan şüpheniz olmasın.

Arayın Yardımcı Olalım !

SEO konusunda kendini kanıtlamış ve popüler kelimelerde referansları olan şirketimizden teklif almak veya en azından bizimle bir kahve içmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İletişim Formu

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Konu
 SEO Web Tasarım SEM - Reklam Yönetimi Sosyal Medya Dijital Pazarlama Diğer Şikayet

İletiniz