SEO Nedir ?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

SEO, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu açılımına sahiptir. SEO’nun bu kadar önemli bir hal almasında aslında internetin öneminin artmasının rolü büyüktür. Artık hayat internet üzerinden akmaktadır. Bu nedenle arama motorları da çok önemli hal almıştır.

Arama motorları artık cep telefonlarımız ile birlikte her zaman yanımızdadır. Bu nedenle insanlar artık öğrenmek istedikleri herşeyleri arama motorlarına sunmaktadırlar. Bu alışkanlık giderek daha çok kişiyi kapsamaktadır. Bu nedenle arama motorlarında ilk sıralarda olmak çok büyük bir müşteri kaynağıdır ve aynı zamanda çok büyük bir reklam kampanyasının karlılığına sahiptir.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nasıl Yapılır?

SEO temel olarak sitenizi arama motorlarının istedikleri kalite standartlarına uydurma işlemidir. Ayrıca SEO hemen yapılacak bir iş değil, bir süreçtir. SEO nasıl yapılırdan önce, hangileri doğru SEO tarifi değildire gelelim. Sizin hedef kelimenizi öğrenmeden kesin ilk sıraya çıkartırız bir daha da inmez diyen bir kişiye SEO için sakın sitenizi emanet etmeyin. Çünkü SEO her gün değişen ve gelişen arama motoru faktörlerine kendini uydurmaktır.

Süreç Nasıl İşler ?

SEO

 

SEO işlemine ilk olarak sitenizin teknik özellikleri incelenerek başlanır. Sitenizin kodlamasının SEO’ya uygunluk durumu kontrol edilir. Gerekli düzenlemeler yapılır. Eğer sitenizin kodlaması çok kötü durumdaysa, yeni bir site hazırlanır.

Daha sonra yapılan işe göre hedef arama kelimeleri seçilir. Bu seçim yapılırken bu kelimelerin aranma sayılarından yararlanılır. Bundan sonra ise bir rekabet analizi gelir. Hedef arama terimlerindeki rakiplerinizin durumuna göre yapılacak işler sıralanır.

İçerik Kraldır

İçerik kalitesini artırmak için çalışmalar yapılır. İçeriklerinizin ilgi çekici ve arama motorlarının istedikleri standartlarda olması çok önemlidir. Bu nedenle sitenizdeki içeriklerin düzenlenmesi ve yeni üretilecek içeriklerin gerekli standartlara uyması sağlanır.

Sosyal Medya Etkisi

SEO SOSYAL MEDya

Sosyal medya platformları da oldukça önem kazanmaktadır. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında da sosyal medyanın önemi büyüktür. Sitenin sosyal medya hesaplarının doğru şekilde nasıl kullanılacağı gösterilir. Böylece hem SEO açısından faydalı bir adım atılır hem de sosyal medya hesaplarından da müşteri kazanmanın yolu açılmış olur.

Link İnşası

Sitenin link inşası yine tüm bu çalışmalar ile birlikte yapılır. Link inşası SEO’nun en riskli alanlarından birisidir. Yanlış link inşası nedeniyle siteler arama motorlarının sonuçlarından tamamen silinmeye varan cezalar alabilir. Bu nedenle link inşasını ve aslında tüm SEO çalışmalarını bilmeyen birisine yaptırmak, hiç bir SEO çalışması yaptırmamaktan daha kötüdür.

Tüm bu SEO çalışmalarında tecrübe çok önemlidir. Çünkü arama motorlarının kullandıkları sıralama faktörlerinin büyük çoğunluğu kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle SEO uzmanları bunları deneme yanılma yolu ile yılların tecrübesi ile belirlemişlerdir. Bununla birlikte gittikçe sayısı artan sıralama faktörü nedeniyle, yeni faktörleri tanımak tecrübeli çalışanlara daha kolay gelmektedir.

Sitenizi SEO standartlarına uydurmak hem daha çok kişiye ulaşmanızı hem de ulaştığınız kişilerin sitenizden daha çok memnun olmasını sağlayacaktır. SEO yaptırmayı düşünüyorsanız ve kafanızda sorular varsa lütfen hemen bize ulaşın