,

Penguen 4.0 Geldi, Artık Gerçek Zamanlı

google-penguen-4

Penguen Algoritması Google’ın spam tekniklerle üst sıralara gelmeye çalışan uygulamaları önlemek amacıyla çıkardığı bir sistemdir, siteyi linkler açısından değerlendirir. Google’ın ilk çıktığı zamanlar link inşası uygulamalarını spam yollar ile yapan kişiler ciddi cezalar aldılar. Ancak cezalar ortaya çıktıkça bu spam yöntemleri de eskisi gibi açıktan yapılmak yerine fark edilmesi daha zor şekilde yapılmaya başlandı. Bu sebeple Penguen algoritması da bu değişen yöntemlere cevap vermek ve kaliteli siteleri daha iyi tanımak adına güncellendi.

Önceki Penguen güncellenmesi 2014 Ekim ayında olmuştu. Neredeyse 2 yıl sonra yeni bir güncelleme geldi. Zaten bu beklenen bir güncellemeydi ancak artık sayısı iyice artan algoritmalar nedeniyle güncelleme konusu hep biriyle gündemde yer tutar hale geldi. Bu güncelleme ile Penguen artık gerçek zamanlı. Yani yaptığınız iyi veya kötü şeylerin karşılığı beklemeden alacaksınız.

Gerçek Zamanlı

Gerçek zamanlı algoritmanın diğerinden farkı nedir? Şöyle ki yukarıda belirttiğimiz üzere önceki güncelleme 2 yıl önceydi ve o güncellemenin geleceğinden haberimiz yoktu. Penguen 3.0 yani iki yıl önceki güncelleme gerçek zamanlı değildi. Bizim sitemiz önceki güncellemeden olumsuz etkilendi. Sitemiz için gerekli düzenlemeleri yaptık ve SEO açısından linklerimizi düzelttik diyelim. Bunun aslında 2 yıl içinde çok da bir önemi olmadı. Çünkü gerçek zamanlı olmayan algoritmalar siteleri her güncelleme zamanı değerlendirir. Yani bu durumda belki önceki güncellemeden bir ay sonra yaptığınız olumlu değişiklikler şu an sonuç veriyor olabilir eğer hala sitenizi bırakmadıysanız.

Ancak artık Penguen 4.0 gerçek zamanlı olması ile bu sorun ortadan kalkıyor ki bu olması gerekendir. Belki sıralamalar daha hızlı değişecek ve öncekine göre daha istikrarsız sonuçlar çıkabilecektir ancak olumlu veya olumsuz hareket daha hızlı sonuç verecektir. Hataları düzeltmek daha az zaman alacaktır link alanında.

Sayfalar önem kazanıyor, sadece site bazlı sıralama yapılmıyor.

Google Penguen 4.0 güncellemesi ile ilgili resmi açıklamasında algoritmanın artık daha tanecikli (granüler, biyoloji derslerinden hatırlayacağınız üzere) olduğunu belirtmiştir.

Hemen akıllara Penguen cezalarının artık site yerine sayfaya verilebileceği geliyor. Ancak bunun tam bir cevabı yoktur. Search Engine Land ekibinin Google’a bu konuda yönelttiği soruya aldığı cevap, algoritmanın sayfaları sitelerden daha iyi etkileyeceğini, ancak bunun siteler hiç etkilenmeyecek demek olmadığıdır.

Yeni değişiklikler hakkında bilgilendirme yok

Bu gerçek zamanlı olma durumu ile alakalı olarak resmi yazıda artık Penguen değişiklikleri hakkında resmi bilgilendirme yapılmayacağı belirtiliyor. Gerçek zamanlı da çok sayıda değişiklik olacağından bu zaten beklenen bir sonuçtur.

Tamamen gerçekleşti mi?

Bu güncelleme çalışması muhtemelen tamamen oturmadı. Google bunun siteme oturmasının ne kadar süreceği hakkında bir bilgi sunumu olmadı ancak bir kaç hafta sürer diye umuluyor. Eğer Google botları sitenize sık sık geliyorsa bu sisteme oturma süresi hızlanacaktır  ama eğer botlar çok seyrek geliyorsa bu süre daha fazla olacaktır.

Resmi türkçe açıklama : https://productforums.google.com/forum/#!topic/webmaster-tr/YIr8NGFfSTU