,

Google’ın Eylül 2016’daki Yerel Algoritma Güncellemesi

google-algortima-guncellemesi

Google’ın yerel sonuçları günümüzde bir çok esnaf ve sektör açısından önemli yer tutar. Özellikle harita sonuçları ve mobil aramalarda sonuçlarını gösterir. Bu alanda geçtiğimiz Eylül ayında sonuçlarda büyük dalgalanmalar gözlemlendi. Bu dalgalanmaların analiz edilip bazı sonuçlar çıkarılması ise biraz süre aldı.

Bu güncellemenin ismini Google değil yerel SEO uzmanları koydu. Buna “Possum” ismi verdiler. Bu Avutralya keseli sıçanının İngilizce ismidir.

Güncelleme genel olarak arama sonuçlarında en üstte çıkan 3 haritalı sonuçta gerçekleşti. Bunun yanında güncellemenin amacı yerel sonuçları ayırmak ve tabi ki spam sonuçları sıralamalardan düşürmektir. Bu güncelleme 2014 yılındaki Pigeon’dan beridir gelen en etkili yerel güncellemedir.

Gözlemlenenler

1 – Bölge sınırları artık eskisi kadar aşılmaz değil.

Google coğrafi bölge sınırlarını bilir. Ancak gerçek hayatta firmalar bu fiziksel sınırlara göre iş yapmazlar. Örneğin Mecidiyeköy, Şişli ilçesine bağlıdır ancak Beşiktaş ilçesine Şişli’nin bazı bölgelerine olmadığı kadar yakındır. Bu durum ülkemizin ve dünyanın çoğu yerinde de mevcuttur.

Önceki durumlar verdiğimiz örnekteki gibi adresi Mecidiyeköy’de olan firmanın Şişli yerel sonuçlarında çıkmasında sorun yoktu ancak Beşiktaş sonuçlarında çıkması çok zordu. Çok fazla eforun karşılığı çok ufak sıralama artışları idi tabi rekabete bağlı olarak. Gerçek hayatın karşılığını veremiyordu Google. Ancak bu durum bu güncelleme ile ortadan kaktı. Belirttiğimiz örnekteki gibi bir çok SEO uzmanı uyguladıkları doğru çalışmalarının karşılığını alarak fiziksel sınırlarda o bölgede olmasalar da yakın olukları için arama sonuçlarında üst sıralarda yer aldılar.

Google bu sonucu oluşturmak adına coğrafi sisteminde sınırlardan ziyade yaınlığa daha fazla önem vermiştir. Bu nedenle yerel sonuçlarda konum öncekine nazaran daha etkilidir. Aynı ilçe içinde farklı konumlarda yaptığınız aynı aramalar farklı sonuçlar getirebilir.

2 – Google artık işbirliği ve adrese filtre uyguluyor.

Filtre, Google’ın arama sonuçlarından bazı sonuçları çıkarması, onları göstermemesidir. Bunu her tür arama sonucunda kullanır, yerel sonuçlarda dahil.

Bu güncelleme ile de işbirliği konusunda bir filtre gördük. Örneğin bir diş kliniğinde farklı 3 farklı diş hekimi yerel sonuçlarda çıkıyor. Bu 3 hekim klinik  konusunda iş birliği yapıyor. Yani aynı klinik adresini, aynı sabit telefon numarasını ve aynı web sitesini kullanıyorlar. Ancak farklı olan sayfaları ve sosyal medya profilleri var. Bu hekimlerin üçü de yerel sonuçlarda çıkmaz, ikisi çıkar belki biri filtrelenir. Çünkü aynı adres ve aynı telefon numarasını Google üç kere sonuçlarında çıkarmayı istemez. Bu güncelleme ile bu profile uyan bir çok sektörde benzer filtre ugyulamaları görülmüştür.

Farklı telefonda olsa vereceğiniz aynı adreste, farklı yerel sonuçlar sadece ayrıntılı sonuçlarda çıkabilir. Yani yukarıdaki örnekteki gibi işbirliği konularında normal sonuçlarda iki sonuç veya 3 sonuç yerine tek sonuç görülebilir.

Hatta yerel SEO uzmanı olan Joy Hawkins bir müşterisinin farklı adres, telefon, site ve isme sahip iki sitenin birisinin yerel sonuçlardan güncelleme sonrası günden güne düştüğünü ve geri gelmediği belirtmiştir. Ancak bunu ilk başta bu filtreye uygun görmemiştir, çünkü bu iki site birbirinden tamamen ayrıdır. Sonrasında müşterisi sitelerin farklı adreste bulunmasına rağmen, aynı binada olduklarını; binanın giriş yönüne göre iki farklı adres aldığını belirtmiştir. Yukarıdaki fiziksel sınırların ötesine geçme konusu burada da negatif bir özellik olarak karşımıza çıkmıştır.

Benzer bir durum farklı binada olan, farklı doktorlar, farklı Google hesabı olan ve hatta farklı sunucuda yer alan iki sitede görülmüş. Orada da durum bu iki adresin aynı iş yeri ruhsatı ile açılması ve bu ruhsat bilgilerinin Google girilmesi nedeniyle olmuş.

Şunu belirtmek gerekir ki bu filtre bir ceza değildir. Sadece Google aynı sonuçları tekrar tekrar kullanıcıların önüne sermek istemez. Bunu normal sonuçlarda zaten yapıyordu, şimdi de yerel harita sonuçlarında yapmaya başladı.

Filtre konusunda son ekleyeceğimiz şey ise yerel filtrenin normal filtreden daha bağımsız çalıştığıdır. Normal filtre de eğer içeriğiniz büyük oranda kopya ve diğer siteler ile aşırı uyuşmuyorsa siteniz filtrelenmez. Ancak yerel filtrede yukarıda belirttiğimiz gibi aynı binada aynı işi yapmanız bile yeterli olabilmektedir.

3 – Arama sonuçları arama terimlerine daha bağlı

Önceden de arama yaparken terimlerin sırası önemli idi. Yani “Şişli rent a car” ile “rent a car Şişli” gibi örneklerde genelde ilk 3 değişmezdi. Ancak bu güncelleme ile artık değişiyor. Bu şekilde bir çok alanda benzer sıralama değişiklikleri gözlemleniyor.

Bu nedenle bu güncelleme arama terimlerine öncesine göre daha fazla önem veriyor diyebiliriz.

Bu güncellemenin etkileri gün geçtikçe daha çok çözülecektir. Şu an için elimizde olanlar bunlardır.