Google Yeni Bilimsel Veri Setleri Şeması Ekledi

bilimsel-veri-setleri

Bildiğiniz üzere Google sitenize botları gönderince, o botlar sitenizi normal insanlar gibi görsel çıktısı ile değil kod olarak görür. Arama motorları çalışma sistemi bu şekildedir. Bu botlar da sitenizdeki içeriği daha iyi okumak için bazı verileri özel şekilde ister. İşin açığı arama motoru botlarının içeriği daha iyi anlaması için oluşturulan bu şema standartları Schema.org tarafından oluşturulmuştur, Google ve Bing gibi gözde arama motorları bu standartları kullanır ve Schema.org projesinin destekçileridirler.

Belirtilen standartları Schema.org sitesinden görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse etkinlik, adres, ürün, iş yeri gibi şema türleri vardır. Bu türde şemalara uygun olarak oluşturulan içerikler arama motoru botları tarafından tamamen anlaşılır. Bu da istenen trafiğe ulaşmanız adına büyük önem taşır. Bu şema türleri gün geçtikçe artmaktadır. Arama motorlarının üretilen tüm içerikleri tam manasıyla anlaması için bu gelişme gereklidir.

Gelişim sürecine yeni bir pilot program ise Google tarafından eklenmiştir. Bilimsel Veri Setleri Yapısı isimli projede, içerik üreticilerine CSV veya diğer tablo verilerini açıklama imkanı sunmuştur. Bu yeni yapı diğer şemalardan ayrı olarak sadece arayan kişiler için daha kolay veri bulma imkanı sunması amaçlanmıştır.

Google bilim veri setleri için Google “yaşam bilimleri, doğa bilimleri, malzeme bilimleri vb. gibi bir çok bilimsel alandaki veri setleri için özelleşmiş veri havuzları ” demiştir. Ayrıca şunu da eklemiştir, bunun için de kullanılabilecek “Birçok devlet kentsel ve devlet ile alakalı verilerin havuzlarını idame ettirir.”

Google bir örnek vermiştir:

Örneğin, bu veri setini Kuzey Hemisphere’deki tarihsel kar seviyelerini açıklayan olarak düşünün. Bu sayfa veri hakkında mekansal kapsam ve birimleri gibi temel bilgileri içeriyor. Sitedeki diğer sayfalar veri setlerini kimin oluşturduğu, nasıl indireleceği ve kullanım lisansı gibi ek kılavuz veriler içeriyor.Yapısal veri işaretleme ile bu sayfalar o alanda araştırma yapan diğer bilim insanları tarafından daha kolay bulunabilir olabilir.

Bu şema yapısı Google’ın bugün arama sonuçlarında göstereceği türden bir şey değildir. Google bu veri setinin işlevini görmek adına önceki verilerin bulunurluğu ile kıyaslama yapmanız gerektiğini söylemiştir. Bunun için Yapısal Veri Test Aracı’nı kullanmanızı önerir Google. Ayrıca bun veri setlerinin aramalarda görünmeyeceğini belirtmiştir.

Bu veri setleri olarak işaretlenecek içerik türleri:

  • bir tablo veya biraz veriye sahip CSV dosyası
  • uygun formatta veri içeren bir dosya
  • bazı anlamlı veri setlerini bir araya getiren dosya koleksiyonları
  • özel diğer veri türlerinde veri içeren yapısal obje
  • veri yakalayan resimler
  • size veri seti gibi gelen diğer şeyler

Bu konu SEO alanında daha çok akademik kişilerin işini görür. Verilerine daha çok atıf almak isteyen akademisyenlerin kullanması faydalı olacaktır.